İmplant

Halk arasında vida dişler, vidalı dişler diye bilinen implantlar veya daha doğru tabirle dental implantlar bizim dişlerimizin köklerine benzeyen, vida şeklindedirler. Titanyum veya zirkonyumdan yapılmaktadırlar. İmplant genel olarak vida şeklinde olmakla beraber, kemik dokusu ile sıkıca tutunması durumu çok önem arz ettiğinden son zamanlarda daha iri yiv sistemine sahip olan implantlar ön plana çıkmıştır.

Bana sorarsanız; diş hekimliğindeki son 50 yıldaki en önemli gelişme implantlardır. 
İmplant tedavisinde dikkat etmemiz gereken bazı hususa dikkatinizi çekmek isterim. Birincisi; herhangi bir sebeple dişimiz çekileceği zaman, çürük sebebiyle olsun, peridontal problemden (dişeti iltihabından) dolayı çekiliyor olsun, dişte akut bir iltihap yoksa; biz dişi çekip aynı seansta yerine implant yapmayı tercih ediyoruz.

Sebebi de şu: diş çekilen bölgede kemik erimesi olacaktır. Özellikle uzunca bir zaman implantı yapılmazsa, bu estetik açıdan problem teşkil edecektir. Bu durum özellikle ön grup dişlerde büyük önem arz etmektedir.

Diş çekilen bölgeye en kısa sürede implant yapmak önemlidir.

Şayet akut bir enfeksiyon varsa; böyle durumlarda da, kemik dokusunun iyileşmesini beklemek gerekir, sonra implant yapılmalıdır.

İmplant tedavisi kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir.Genel sağlığımızın iyi olması durumunda, bütün herkese yapılabilir. İmplant tedavilerinde başarı yüzdesi oldukça yüksektir, %97-98 gibi, neredeyse yüzde 100 gibi değerlendirilebilir.
Bununla beraber, bazı istisnai durumlarda, özellikle de kemik dokusunu, bağ dokusunu ilgilendiren, mesela Paget hastalığı olan hastalarda, mesela tedavi amaçlı yüksek dozda ışın almış kişilerde, diğer bir husus, şekeri çok yüksek seviyede seyreden hastalarda başarısız olma riski yüksektir. Hastalar buna rağmen isteyebilirler. Bu risk hususu kendilerine açık açık anlatılmalıdır.

Diş Hekiminin implant konusunda muhakkak bilgisi, tecrübesi olması şart. Doktorumuza açık açık soracağız.  Hani nasıl pratisyen hekime gidip kalp ameliyatı olmuyorsak, diş hekimine de soracağız, implant yapıyor mu? Bu hususta çalışması, bilgisi, tecrübesi var mı? Hafta sonunda aldığı 2 saatlik kursla, sizin implantlarınızı tereyağından kıl çeker gibi yapabileceğini söyleyecek doktorlarımız var. Aman dikkat, aman dikkat!
Bu husus çok önemli.

Kesinlikle ben yaparım, olura itibar etmeyeceğiz.

Geçen gün hasta beni Yalova’dan arıyor, İmplantım burnumun içinden görünüyor, normal mi diye? Telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşmamak için doktorumuz iyi olacak.
Diğer bir önemli nokta; implantların, malzemenin iyi olması. Şimdi artık her yerde implant yapılıyor. Neredeyse merdiven altı diye tabir edilen duruma geldi.
İmplant uygulamalarını küçük cerrahi girişimler olarak düşünebiliriz ama önlemimizi almazsak, steril ortamda yapılmazsa her türlü risk vardır. Hijyene maximum özen gösterilerek yapılmalıdır.
İmplant uygulamasını duvara çivi çakmak gibi diyerek basite alırsak, başımıza her şey gelebilir. Neden? Çünkü, çivi çakmanın bile bir adabı, bir ustalığı vardır da ondan.

İmplant tedavilerinde başka nelere dikkat edilmelidir? Bana göre, hastanın beklentisi sorulmalıdır. Bundan ne anlamak lazım? Mesela; implant tedavisinde geç kalınan durumlarda, dişler çekilmiş yerine uzunca bir süre bir şey yapılmamış, veya köprü yapılmış veya hasta ekonomik olsun diye hareketli protezi tercih etmek zorunda kalmış şimdi de eline para geçmiş komple sabit protez yaptırmak için sizin kapınızı çalmış olabilir. Ne yapacağız? Öncelikle; ileri derecede kemik erimesi olmuşsa
( hastanın estetiğinin iyi olabilmesi için akrilik dolgu yapılma zorunluluğu varsa), bu durumdaki hastalarımıza, sabit değil de, implanttan destek alan (kullanımı gene çok rahat olan), halk arasında da çıt çıtlı protez olarak bilinen, bizlerin over denture olarak adlandırdığımız implant tedavisini tavsiye etmeliyiz.

Hastalarda implant tedavilerinin çok uzun sürdüğü şeklinde yaygın kanaat var. Son yıllarda implantların yüzeylerinde yapılan değişikliklerle bu süreler çok kısalmıştır. Artık biz, hemen dişlerine kavuşmak isteyen hastalarımıza tek parça implantlar yapmak suretiyle, beklemeden (implant yapıldığı gün) üzerlerine dişlerini takabilmekteyiz. Bu dişlerini aynı gün takmak, implantlar etrafındaki yumuşak dokuyu şekillendirmek açısından da büyük önem arz etmektedir. Bunlar, umumiyetle geçici dişlerdir. Belirli bir süre sonra (3-4 ay)  daimi dişlerini takmaktayız.

Burada önemli olan; kafi derecede ve kalitede (kemiğin densitesinin iyi olması) kemik olması durumunda; implantlarını taktıktan sonra aynı gün dişlerini de takabiliyoruz. Ya değilse; implantları yapıp üzerine diş takmak için 2 aydan az olmamak kaydıyla, duruma göre 2 ile 6 ay arası beklemek gerekiyor.
Şartların olumlu olması durumunda (implant yapılacak bölgelerde kafi derecede kemik olması durumunda); sabah evden dişsiz çıkıp, aynı gün hem implantları yapılıp hem de üzerine dişleri takılmak suretiyle akşama eve inci gibi dişlerle dönebilmektedirler.

Dr. Ufuk Tosun, BDS, MScD (Dental Implants, UWCM, Cardiff – UK) © 2013 | All Rights Reserved